צור קשר על עצמי מאמרים קבוצות הורים NLP-דמיון מודרך ו הנחיה משפחתית יחסים וזוגיות שינוי אישי דף הביתשינוי אישי


מהו שינוי? האם זה דבר שקורה לנו, כמו מזג האויר, שאין לנו כל השפעה עליו? או שזה משהו שאנו יוצרים? או שאולי אנו משתנים בתגובה למשהו חיצוני שקורה לנו?

הרבה מומחים טוענים כי האדם הנו יצור שמרן, אשר מוכן להשתנות רק בלית ברירה, כאשר משהו כל כך מפריע או כואב עד שאין ברירה. בכל מצב אחר, אומרים הללו, ימשיך האדם בדרך המוכרת, אפילו אם היא לא ממש עובדת, העיקר לא לשנות מהרגלו.

אני מעדיף גישה אופטימית יותר, גישתם של אלו אשר טוענים שהאדם יש לו צורך פנימי מולד להתפתח, ועל כן כל גיל מביא איתו אתגרים חדשים וציפיות מהחיים ומעצמנו שלא היו שם קודם. כך שמה שאולי סיפק אותנו עד לפני שנה-שנתיים, פתאום כבר לא מספק, ואנו מרגישים שאנחנו רוצים איכשהו "להשתדרג".

המטרה

אם כן, מהי מטרת השינוי? ישנם אנשים שבאים עם שאיפה מוגדרת היטב: למצוא זוגיות, להחליף מקצוע, או להפטר מהרגל מעיק. ישנם כאלו הסובלים ממועקה, כעס או רגש אחר שמפריע להם. וישנם כאלו שאין להם הגדרה ברורה. לאלו גם אלו אני מציע בשיחה או שתיים הראשונות לתאר את המצב, את הרצונות, גם אם אינם ברורים, ואני מנסה יחד עמם לגבש איזו שהיא הבנה משותפת לגבי המטרה. לפעמים מטרה יכולה להיות מנוסחת בצורה לא לגמרי ברורה, ובכל זאת היא מטרה טובה. כי הרבה פעמים עצם ניסוח המצב הרצוי הוא כבר חצי התהליך.


התהליך

העבודה שלי עם אנשים היא בשיחה, בדרך כלל של שעה אחת או שעה וחצי, פעם בשבוע. מהרבה בחינות הוא דומה לתהליך שעוברים עם פסיכולוג, אך הוא גם שונה בכמה דברים מהותיים. מאחר ואינני פסיכולוג במובן המקובל של המילה, אני מרשה לעצמי להביע את דעתי היכן שנחוץ, וגם אם לא נשאלתי על כך. אינני מסתיר את העובדה שיש לי ערכים ודעות, ואני רואה בהם חלק חשוב בתהליך. אינני כופה אותם על איש, אך אני מציע אותם, והאדם שמולי יכול להחליט מה לקבל ומה לא.

בכלל, אני מעודד אנשים לסמוך יותר על תחושותיהם, ולא על מה שאחרים (כולל אני) אומרים להם. אני שם דגש מרכזי בכל תהליך בהקשבה רגשית וחיבור לאינטואיציה – שלי לעצמי, ושל האדם לעצמו. אני חושב שאינטואיציה והגיון אינם סותרים, ויש למצוא את הדרך לחבר ביניהם.

באופן כללי, גישתי לחיים מתאפיינת בראיה אופטימית, במוכנות לקחת סיכונים סבירים על מנת להשיג דברים שחשובים לנו, בכנות ויושרה כדרך חיים, ובשיקול דעת מתי לומר מה שחושבים ומתי לא – ואני מנסה להחדיר גישה אופטימית זו בכל מי שאני מדבר או עובד אתו.

על כן תהליך יכול לפעמים להסתיים בפגישה אחת! ולפעמים, הוא יכול להמשך שנה או יותר. חשוב לי לא לבזבז זמן לריק, ואינני מנסה להאריך בתהליך לשם הפרנסה. אם אני מרגיש שתהליך נתקע, ואין ביכולתנו להזיז אותו קדימה, אני ממליץ פשוט להפסיק. לרוב, יש לשני הצדדים תחושה ברורה מתי תהליך התמצה, במובן החיובי, ואפשר להפסיק אותו וללכת הלאה.

יש כמובן עוד הרבה מה לדבר על תהליכים, אך נדמה לי שטוב יותר לעשות תהליך מאשר לדבר עליו. אם את או אתה רוצה לטעום מה זה בדיוק הדבר הזה, הכי טוב פשוט לבוא לפגישה ולראות אם זה מתאים או לא. בסופו של דבר, כמו הרבה דברים בחיים, גם כאן חשובה הכימיה - או שיש, או שאין...

להתראות!© 2009-2014 כל הזכויות שמורות למריוס זכריה